
Cube Alabaster Table Lamp
Hand-carved alabaster cube emits a warm, diffused glow, showcasing natural veining for a refined, organic touch. A sculptural lighting accent designed to elevate sophisticated interiors.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images







Cube Alabaster Table Lamp
Hand-carved alabaster cube emits a warm, diffused glow, showcasing natural veining for a refined, organic touch. A sculptural lighting accent designed to elevate sophisticated interiors.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Hand-carved alabaster cube emits a warm, diffused glow, showcasing natural veining for a refined, organic touch. A sculptural lighting accent designed to elevate sophisticated interiors.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























