
Elliot Alabaster Chandelier, Artistic Modern Chandelier for Bar Area
The material of alabaster is Metal & Alabaster, this series is a simple design with a modern style, its stylish style highlights its beauty and makes it give a warm and natural feeling while ensuring the light effect Feel.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
More Images




Elliot Alabaster Chandelier, Artistic Modern Chandelier for Bar Area
The material of alabaster is Metal & Alabaster, this series is a simple design with a modern style, its stylish style highlights its beauty and makes it give a warm and natural feeling while ensuring the light effect Feel.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The material of alabaster is Metal & Alabaster, this series is a simple design with a modern style, its stylish style highlights its beauty and makes it give a warm and natural feeling while ensuring the light effect Feel.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | E26 dimension(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























