
Halima Halo Alabaster Chandelier
Handcrafted from luminous Spanish alabaster, the Halima Lighting Collection showcases the inherent beauty of natural stone. Integrated LED lights radiate a warm, ambient glow through each slab’s delicate veining, while the clean-lined suspension design adds a contemporary, weightless feel. A seamless fusion of artisanal craftsmanship and modern minimalism.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, steel cables, and brass accents on the canopy. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Original: $3,550.00
-65%$3,550.00
$1,242.50More Images








Halima Halo Alabaster Chandelier
Handcrafted from luminous Spanish alabaster, the Halima Lighting Collection showcases the inherent beauty of natural stone. Integrated LED lights radiate a warm, ambient glow through each slab’s delicate veining, while the clean-lined suspension design adds a contemporary, weightless feel. A seamless fusion of artisanal craftsmanship and modern minimalism.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, steel cables, and brass accents on the canopy. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Handcrafted from luminous Spanish alabaster, the Halima Lighting Collection showcases the inherent beauty of natural stone. Integrated LED lights radiate a warm, ambient glow through each slab’s delicate veining, while the clean-lined suspension design adds a contemporary, weightless feel. A seamless fusion of artisanal craftsmanship and modern minimalism.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, steel cables, and brass accents on the canopy. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























