
Lucid Alabaster Ceiling Mounted Light
The LUCID Ceiling Mounted Light is a refined fitting that features a dome of honed alabaster fixed directly to the ceiling by a minimal, engineered backplate. The LED emanates light from beneath the surface of the natural stone, highlighting the unique veining. Casting a warm, ethereal glow, the ceiling light can be dimmed to alter the illumination effect to suit your specific need. A modern flush ceiling light, LUCID is an ideal option for low ceiling heights or to add a touch of luxury to corridors and hallways.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster |
| Finish | Bronze, Satin Brass, Silvered Oxidised Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 bulb · 6.5W (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $750.00
-65%$750.00
$262.50More Images







Lucid Alabaster Ceiling Mounted Light
The LUCID Ceiling Mounted Light is a refined fitting that features a dome of honed alabaster fixed directly to the ceiling by a minimal, engineered backplate. The LED emanates light from beneath the surface of the natural stone, highlighting the unique veining. Casting a warm, ethereal glow, the ceiling light can be dimmed to alter the illumination effect to suit your specific need. A modern flush ceiling light, LUCID is an ideal option for low ceiling heights or to add a touch of luxury to corridors and hallways.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster |
| Finish | Bronze, Satin Brass, Silvered Oxidised Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 bulb · 6.5W (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The LUCID Ceiling Mounted Light is a refined fitting that features a dome of honed alabaster fixed directly to the ceiling by a minimal, engineered backplate. The LED emanates light from beneath the surface of the natural stone, highlighting the unique veining. Casting a warm, ethereal glow, the ceiling light can be dimmed to alter the illumination effect to suit your specific need. A modern flush ceiling light, LUCID is an ideal option for low ceiling heights or to add a touch of luxury to corridors and hallways.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster |
| Finish | Bronze, Satin Brass, Silvered Oxidised Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 bulb · 6.5W (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























