
Melange Wall Sconce
Enhance your space with the Melange Wall Sconce by Visual Comfort Signature. Its round alabaster body sits on a sleek metal arch, showcasing fine craftsmanship. The alabaster acts as a shade for a single LED, creating a warm, inviting glow.Visual Comfort Signature is known for quality materials and finishes from top designers in indoor and outdoor design.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster stone, Copper |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Original: $489.00
-65%$489.00
$171.15More Images









Melange Wall Sconce
Enhance your space with the Melange Wall Sconce by Visual Comfort Signature. Its round alabaster body sits on a sleek metal arch, showcasing fine craftsmanship. The alabaster acts as a shade for a single LED, creating a warm, inviting glow.Visual Comfort Signature is known for quality materials and finishes from top designers in indoor and outdoor design.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster stone, Copper |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Enhance your space with the Melange Wall Sconce by Visual Comfort Signature. Its round alabaster body sits on a sleek metal arch, showcasing fine craftsmanship. The alabaster acts as a shade for a single LED, creating a warm, inviting glow.Visual Comfort Signature is known for quality materials and finishes from top designers in indoor and outdoor design.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster stone, Copper |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.





















