
White Alabaster Kitchen Island Pendant Lamp
- Natural marble shade: Hand-carved, organic veining, each piece unique.
- Warm diffused glow: Creates serene ambiance for dining/lounging.
- Sleek suspension cord: Seamlessly integrates into modern decor.
- Nature meets modernity: Transforms spaces into refined art installations.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Select Size
Select Color
From $136.15
Original: $389.00
-65%White Alabaster Kitchen Island Pendant Lamp—
$389.00
$136.15More Images













White Alabaster Kitchen Island Pendant Lamp
- Natural marble shade: Hand-carved, organic veining, each piece unique.
- Warm diffused glow: Creates serene ambiance for dining/lounging.
- Sleek suspension cord: Seamlessly integrates into modern decor.
- Nature meets modernity: Transforms spaces into refined art installations.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Natural marble shade: Hand-carved, organic veining, each piece unique.
- Warm diffused glow: Creates serene ambiance for dining/lounging.
- Sleek suspension cord: Seamlessly integrates into modern decor.
- Nature meets modernity: Transforms spaces into refined art installations.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























