
Alabaster Column Floor Lamps
Create a captivating atmosphere in your home with our Alabaster Square Column Floor Lamp. The ethereal glow, achieved through minimalist design and use of natural materials, evokes feelings of romance and wonder. Available in multiple sizes and a sophisticated white shade, it effortlessly adds elegance and allure to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,500.00
-65%$1,500.00
$525.00More Images














Alabaster Column Floor Lamps
Create a captivating atmosphere in your home with our Alabaster Square Column Floor Lamp. The ethereal glow, achieved through minimalist design and use of natural materials, evokes feelings of romance and wonder. Available in multiple sizes and a sophisticated white shade, it effortlessly adds elegance and allure to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Create a captivating atmosphere in your home with our Alabaster Square Column Floor Lamp. The ethereal glow, achieved through minimalist design and use of natural materials, evokes feelings of romance and wonder. Available in multiple sizes and a sophisticated white shade, it effortlessly adds elegance and allure to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Iron, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























