
Modern Alabaster And Brass Table Lamp
This alabaster and brass table lamp is a true piece of art, bringing natural elegance and warm ambiance to any interior. The unique, freeform slab of alabaster is framed in sleek brass, highlighting the stone’s organic veining and translucency. When illuminated, the alabaster radiates a gentle, diffused glow, creating a serene atmosphere that is perfect for bedrooms, living rooms, or entryways.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Iron |
| Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images




Modern Alabaster And Brass Table Lamp
This alabaster and brass table lamp is a true piece of art, bringing natural elegance and warm ambiance to any interior. The unique, freeform slab of alabaster is framed in sleek brass, highlighting the stone’s organic veining and translucency. When illuminated, the alabaster radiates a gentle, diffused glow, creating a serene atmosphere that is perfect for bedrooms, living rooms, or entryways.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Iron |
| Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This alabaster and brass table lamp is a true piece of art, bringing natural elegance and warm ambiance to any interior. The unique, freeform slab of alabaster is framed in sleek brass, highlighting the stone’s organic veining and translucency. When illuminated, the alabaster radiates a gentle, diffused glow, creating a serene atmosphere that is perfect for bedrooms, living rooms, or entryways.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Iron |
| Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Built-in LED (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























