
Nature Inspired Cylinder White Alabaster Short Table Lamp 8in for bedroom
- Alabaster lamp is shapely yet stately, carved from a solid piece of stone.
- Perfect choice for illuminating a bedroom, living room, or office.
- Ethereal and sophisticated, Eye-protecting, energy-saving, environmentally friendly and low energy consumption
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | No Required |
| Power Source | On/Off Switch |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Select Size
Select Color Temperature
Select Color
From $833.30
Original: $2,380.86
-65%Nature Inspired Cylinder White Alabaster Short Table Lamp 8in for bedroom—
$2,380.86
$833.30More Images














Nature Inspired Cylinder White Alabaster Short Table Lamp 8in for bedroom
- Alabaster lamp is shapely yet stately, carved from a solid piece of stone.
- Perfect choice for illuminating a bedroom, living room, or office.
- Ethereal and sophisticated, Eye-protecting, energy-saving, environmentally friendly and low energy consumption
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | No Required |
| Power Source | On/Off Switch |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Alabaster lamp is shapely yet stately, carved from a solid piece of stone.
- Perfect choice for illuminating a bedroom, living room, or office.
- Ethereal and sophisticated, Eye-protecting, energy-saving, environmentally friendly and low energy consumption
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | No Required |
| Power Source | On/Off Switch |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























