
Rectangular Natural Semi-Translucent Alabaster Wall Lamp for Bath & Vanity
- Solid cloud stone with unique veins, hues, and natural texture.
- Square silhouette merges industrial edge and minimalist elegance.
- Compact 6" Size: Ideal for halls, bedrooms, or covered outdoor accents.
- Durable & Low-Maintenance: Built to last with easy-to-clean stone finish.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Select Size
Select Color
From $104.65
Original: $299.00
-65%Rectangular Natural Semi-Translucent Alabaster Wall Lamp for Bath & Vanity—
$299.00
$104.65More Images















Rectangular Natural Semi-Translucent Alabaster Wall Lamp for Bath & Vanity
- Solid cloud stone with unique veins, hues, and natural texture.
- Square silhouette merges industrial edge and minimalist elegance.
- Compact 6" Size: Ideal for halls, bedrooms, or covered outdoor accents.
- Durable & Low-Maintenance: Built to last with easy-to-clean stone finish.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Solid cloud stone with unique veins, hues, and natural texture.
- Square silhouette merges industrial edge and minimalist elegance.
- Compact 6" Size: Ideal for halls, bedrooms, or covered outdoor accents.
- Durable & Low-Maintenance: Built to last with easy-to-clean stone finish.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED Strip Light (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























