
Reynard Alabaster Grand Wall Sconce Light Fixture 13"H 25"H
- Modern Design-Sleek brass frame + handcrafted alabaster shade.
- Energy-Smart-LED-compatible for bright, efficient lighting.
- Premium Build-Durable brass + natural alabaster texture.
- Warm Glow-Soft, diffused light for inviting ambiance.
- Dual Sizes-13”H & 25”H options to fit any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass, Black, Silver |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2/4 |
| Light Source | E26 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Select Size
Select Color
From $550.00
Reynard Alabaster Grand Wall Sconce Light Fixture 13"H 25"H—
$550.00
More Images















Reynard Alabaster Grand Wall Sconce Light Fixture 13"H 25"H
- Modern Design-Sleek brass frame + handcrafted alabaster shade.
- Energy-Smart-LED-compatible for bright, efficient lighting.
- Premium Build-Durable brass + natural alabaster texture.
- Warm Glow-Soft, diffused light for inviting ambiance.
- Dual Sizes-13”H & 25”H options to fit any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass, Black, Silver |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2/4 |
| Light Source | E26 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Modern Design-Sleek brass frame + handcrafted alabaster shade.
- Energy-Smart-LED-compatible for bright, efficient lighting.
- Premium Build-Durable brass + natural alabaster texture.
- Warm Glow-Soft, diffused light for inviting ambiance.
- Dual Sizes-13”H & 25”H options to fit any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Brass, Black, Silver |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2/4 |
| Light Source | E26 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























