
Slinkly Modern Nature Alabaster Dimming Round Bowl Table Lamp for bedroom
- Handcrafted from natural solid stone with unique veining-no two lamps are alike.
- Sleek curves blend organic elegance with minimalist geometry.
- Frosted glass orb diffuses golden light for calming ambiance.
- Compact size enhances nightstands, desks, or cozy corners effortlessly.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Alabaster White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 Light bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | No |
| Power Source | On/Off Switch |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
$174.65
Original: $499.00
-65%Slinkly Modern Nature Alabaster Dimming Round Bowl Table Lamp for bedroom—
$499.00
$174.65More Images











Slinkly Modern Nature Alabaster Dimming Round Bowl Table Lamp for bedroom
- Handcrafted from natural solid stone with unique veining-no two lamps are alike.
- Sleek curves blend organic elegance with minimalist geometry.
- Frosted glass orb diffuses golden light for calming ambiance.
- Compact size enhances nightstands, desks, or cozy corners effortlessly.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Alabaster White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 Light bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | No |
| Power Source | On/Off Switch |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Handcrafted from natural solid stone with unique veining-no two lamps are alike.
- Sleek curves blend organic elegance with minimalist geometry.
- Frosted glass orb diffuses golden light for calming ambiance.
- Compact size enhances nightstands, desks, or cozy corners effortlessly.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster. |
| Finish | Alabaster White |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 Light bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | No |
| Power Source | On/Off Switch |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |























