
Torres Alabaster Floor Light
Perfectly proportioned, the funnelled shade complements the solid base. Available in polished nickel, bronze or alabaster stone, the shade directs a strong upwards illumination that is ideal for lighting ceilings and corners. The alabaster shade (available with the bronze base) offers a more decorative element and diffuses the light for a softer ambience. Each finish of either polished nickel or bronze makes a strong architectural statement. The bronze metalwork provides an understated luxury and for a lighter tone, the TORRES is transformed with a highly mirrored finish of polished nickel.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster |
| Finish | Bronze, Polished Nickel, Bronze with Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | GU10 bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | No |
| Power Source | On/Off Switch |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,080.00
-65%$1,080.00
$378.00More Images





Torres Alabaster Floor Light
Perfectly proportioned, the funnelled shade complements the solid base. Available in polished nickel, bronze or alabaster stone, the shade directs a strong upwards illumination that is ideal for lighting ceilings and corners. The alabaster shade (available with the bronze base) offers a more decorative element and diffuses the light for a softer ambience. Each finish of either polished nickel or bronze makes a strong architectural statement. The bronze metalwork provides an understated luxury and for a lighter tone, the TORRES is transformed with a highly mirrored finish of polished nickel.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster |
| Finish | Bronze, Polished Nickel, Bronze with Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | GU10 bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | No |
| Power Source | On/Off Switch |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Perfectly proportioned, the funnelled shade complements the solid base. Available in polished nickel, bronze or alabaster stone, the shade directs a strong upwards illumination that is ideal for lighting ceilings and corners. The alabaster shade (available with the bronze base) offers a more decorative element and diffuses the light for a softer ambience. Each finish of either polished nickel or bronze makes a strong architectural statement. The bronze metalwork provides an understated luxury and for a lighter tone, the TORRES is transformed with a highly mirrored finish of polished nickel.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster |
| Finish | Bronze, Polished Nickel, Bronze with Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | GU10 bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | No |
| Power Source | On/Off Switch |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























