
Vertical Antique Alabaster Globes in semi-flush fixtures Standing Marble Floor lamp
- Antique gold frames + alabaster globes w/semi-flush fixtures.
- Spanish marble base ensures stability + timeless elegance.
- Decorative & functional – warm glow + artful accents.
- Blends European craftsmanship with modern luxury.
- Wall/table/floor options adapt to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Comes fully assembled |
| Power Source | Plug-in, No hardwiring required |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
$295.75
Original: $845.00
-65%Vertical Antique Alabaster Globes in semi-flush fixtures Standing Marble Floor lamp—
$845.00
$295.75More Images










Vertical Antique Alabaster Globes in semi-flush fixtures Standing Marble Floor lamp
- Antique gold frames + alabaster globes w/semi-flush fixtures.
- Spanish marble base ensures stability + timeless elegance.
- Decorative & functional – warm glow + artful accents.
- Blends European craftsmanship with modern luxury.
- Wall/table/floor options adapt to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Comes fully assembled |
| Power Source | Plug-in, No hardwiring required |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
- Antique gold frames + alabaster globes w/semi-flush fixtures.
- Spanish marble base ensures stability + timeless elegance.
- Decorative & functional – warm glow + artful accents.
- Blends European craftsmanship with modern luxury.
- Wall/table/floor options adapt to any space.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Comes fully assembled |
| Power Source | Plug-in, No hardwiring required |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























