
Wireless Cala Table Lamp
The Cala table lamp is the most versatile and contemporary version of this collection inspired by the natural beauty of Cadaqués' coves. It retains the soft shapes reminiscent of rocks shaped by the sea and the warm light of the sunset reflected in the water.
Unlike the ceiling version, this lamp can be placed in two different positions, allowing you to play with its shape and the direction of the light. In this way, a single piece offers two different configurations, adapting to the desired space or atmosphere. This quality reflects how a cove can change depending on the time of day, the light, or the tide, always remaining unique.
The Cala table lamp is compact yet expressive, ideal for adding warmth, texture, and character to both modern interiors and more relaxed, natural spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 3w 290lm(included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | No |
| For indoor and outdoor use | Yes, (IP44) |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
$799.00
Wireless Cala Table Lamp—
$799.00
More Images




Wireless Cala Table Lamp
The Cala table lamp is the most versatile and contemporary version of this collection inspired by the natural beauty of Cadaqués' coves. It retains the soft shapes reminiscent of rocks shaped by the sea and the warm light of the sunset reflected in the water.
Unlike the ceiling version, this lamp can be placed in two different positions, allowing you to play with its shape and the direction of the light. In this way, a single piece offers two different configurations, adapting to the desired space or atmosphere. This quality reflects how a cove can change depending on the time of day, the light, or the tide, always remaining unique.
The Cala table lamp is compact yet expressive, ideal for adding warmth, texture, and character to both modern interiors and more relaxed, natural spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 3w 290lm(included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | No |
| For indoor and outdoor use | Yes, (IP44) |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Cala table lamp is the most versatile and contemporary version of this collection inspired by the natural beauty of Cadaqués' coves. It retains the soft shapes reminiscent of rocks shaped by the sea and the warm light of the sunset reflected in the water.
Unlike the ceiling version, this lamp can be placed in two different positions, allowing you to play with its shape and the direction of the light. In this way, a single piece offers two different configurations, adapting to the desired space or atmosphere. This quality reflects how a cove can change depending on the time of day, the light, or the tide, always remaining unique.
The Cala table lamp is compact yet expressive, ideal for adding warmth, texture, and character to both modern interiors and more relaxed, natural spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 3w 290lm(included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | No |
| For indoor and outdoor use | Yes, (IP44) |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























