
Ashton Alabaster Wall Sconce
A study in quiet luxury, the Ashton pairs a hand-carved cylindrical alabaster shade with a crisp solid-brass arm and backplate. When lit, the natural stone diffuses a warm, velvety glow and reveals organic veining—no two pieces are exactly alike. Sleek proportions and refined detailing make it versatile for hallways, baths, and bedside pairings. Compatible with standard dimmable bulbs, the Ashton delivers soft, ambient illumination and timeless materiality in any setting.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 4.5W LED, 450 lumens(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Original: $788.00
-65%$788.00
$275.80More Images




Ashton Alabaster Wall Sconce
A study in quiet luxury, the Ashton pairs a hand-carved cylindrical alabaster shade with a crisp solid-brass arm and backplate. When lit, the natural stone diffuses a warm, velvety glow and reveals organic veining—no two pieces are exactly alike. Sleek proportions and refined detailing make it versatile for hallways, baths, and bedside pairings. Compatible with standard dimmable bulbs, the Ashton delivers soft, ambient illumination and timeless materiality in any setting.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 4.5W LED, 450 lumens(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A study in quiet luxury, the Ashton pairs a hand-carved cylindrical alabaster shade with a crisp solid-brass arm and backplate. When lit, the natural stone diffuses a warm, velvety glow and reveals organic veining—no two pieces are exactly alike. Sleek proportions and refined detailing make it versatile for hallways, baths, and bedside pairings. Compatible with standard dimmable bulbs, the Ashton delivers soft, ambient illumination and timeless materiality in any setting.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 4.5W LED, 450 lumens(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us























