
Levi Alabaster Wall Sconce 40"H
The Luca Alabaster Wall Sconce features a hand-carved cylindrical alabaster shade that glows with a soft, even radiance, revealing natural veining unique to every piece. A slim metal bracket floats the stone from the wall for a refined, architectural profile. Mount vertically or horizontally to frame a vanity, hallway, or bedside; hardwired and dimmable with compatible components. Each sconce is crafted from natural alabaster, so color and marbling will vary beautifully.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 4.5W LED Light Strip, 450 lumens(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Original: $1,289.00
-65%$1,289.00
$451.15More Images



Levi Alabaster Wall Sconce 40"H
The Luca Alabaster Wall Sconce features a hand-carved cylindrical alabaster shade that glows with a soft, even radiance, revealing natural veining unique to every piece. A slim metal bracket floats the stone from the wall for a refined, architectural profile. Mount vertically or horizontally to frame a vanity, hallway, or bedside; hardwired and dimmable with compatible components. Each sconce is crafted from natural alabaster, so color and marbling will vary beautifully.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 4.5W LED Light Strip, 450 lumens(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Luca Alabaster Wall Sconce features a hand-carved cylindrical alabaster shade that glows with a soft, even radiance, revealing natural veining unique to every piece. A slim metal bracket floats the stone from the wall for a refined, architectural profile. Mount vertically or horizontally to frame a vanity, hallway, or bedside; hardwired and dimmable with compatible components. Each sconce is crafted from natural alabaster, so color and marbling will vary beautifully.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 4.5W LED Light Strip, 450 lumens(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us























