
Alabaster Bedroom Wall Sconces Lighting
Three softly rounded alabaster panels are staggered on slender metal pins to create a serene, sculptural glow. The natural stone diffuses light with a warm, cloud-like ambiance while the layered profile adds depth and elegance to bedrooms, hallways, and living rooms. Each piece features unique veining, works with dimmable warm LED, and mounts easily for refined, modern-classic mood lighting.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Light bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
$201.60
Original: $576.00
-65%Alabaster Bedroom Wall Sconces Lighting—
$576.00
$201.60More Images





Alabaster Bedroom Wall Sconces Lighting
Three softly rounded alabaster panels are staggered on slender metal pins to create a serene, sculptural glow. The natural stone diffuses light with a warm, cloud-like ambiance while the layered profile adds depth and elegance to bedrooms, hallways, and living rooms. Each piece features unique veining, works with dimmable warm LED, and mounts easily for refined, modern-classic mood lighting.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Light bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Three softly rounded alabaster panels are staggered on slender metal pins to create a serene, sculptural glow. The natural stone diffuses light with a warm, cloud-like ambiance while the layered profile adds depth and elegance to bedrooms, hallways, and living rooms. Each piece features unique veining, works with dimmable warm LED, and mounts easily for refined, modern-classic mood lighting.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Light bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us























