
Alabaster Cubes Wall Sconce
The Alabaster Cubes Wall Sconce stacks hand-carved alabaster blocks along a refined metal spine to form a sculptural column of light. When illuminated, the stone’s natural veining glows with a soft, cloud-like diffusion while subtle up-and-down spill adds depth to the wall. Each cube is unique, making every fixture one of a kind. Dimmable with compatible bulbs/dimmer; perfect for hallways, living rooms, entries, and flanking art or mirrors. Custom sizes and metal finishes available.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass, Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E12 Bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Original: $2,339.00
-65%$2,339.00
$818.65More Images








Alabaster Cubes Wall Sconce
The Alabaster Cubes Wall Sconce stacks hand-carved alabaster blocks along a refined metal spine to form a sculptural column of light. When illuminated, the stone’s natural veining glows with a soft, cloud-like diffusion while subtle up-and-down spill adds depth to the wall. Each cube is unique, making every fixture one of a kind. Dimmable with compatible bulbs/dimmer; perfect for hallways, living rooms, entries, and flanking art or mirrors. Custom sizes and metal finishes available.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass, Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E12 Bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Alabaster Cubes Wall Sconce stacks hand-carved alabaster blocks along a refined metal spine to form a sculptural column of light. When illuminated, the stone’s natural veining glows with a soft, cloud-like diffusion while subtle up-and-down spill adds depth to the wall. Each cube is unique, making every fixture one of a kind. Dimmable with compatible bulbs/dimmer; perfect for hallways, living rooms, entries, and flanking art or mirrors. Custom sizes and metal finishes available.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass, Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E12 Bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us























