
Alabaster Curved and Elongated Wall Sconces
The Alabaster Curved & Elongated Wall Sconce pairs a pill-shaped, hand-carved alabaster shade with a minimal metal base to cast a warm, even wash of light. The gentle curve and extended profile add modern calm while the stone’s natural veining makes every piece unique. Beautiful alone or in pairs for hallways, bedrooms, living rooms, or baths; dimmable with compatible bulbs and a suitable dimmer. Custom sizes and metal finishes available.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Antiqued Brass / Bronze/Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Original: $1,259.00
-65%$1,259.00
$440.65More Images




Alabaster Curved and Elongated Wall Sconces
The Alabaster Curved & Elongated Wall Sconce pairs a pill-shaped, hand-carved alabaster shade with a minimal metal base to cast a warm, even wash of light. The gentle curve and extended profile add modern calm while the stone’s natural veining makes every piece unique. Beautiful alone or in pairs for hallways, bedrooms, living rooms, or baths; dimmable with compatible bulbs and a suitable dimmer. Custom sizes and metal finishes available.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Antiqued Brass / Bronze/Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Alabaster Curved & Elongated Wall Sconce pairs a pill-shaped, hand-carved alabaster shade with a minimal metal base to cast a warm, even wash of light. The gentle curve and extended profile add modern calm while the stone’s natural veining makes every piece unique. Beautiful alone or in pairs for hallways, bedrooms, living rooms, or baths; dimmable with compatible bulbs and a suitable dimmer. Custom sizes and metal finishes available.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Antiqued Brass / Bronze/Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us























