
Alabaster Half-Moon Wall Sconce
Embrace the sublime beauty of natural stone with the Alabaster Half-Moon Wall Sconce. This elegant fixture is expertly carved from a solid piece of genuine alabaster, celebrating the unique and intricate veining that makes each sconce a one-of-a-kind work of art.
PLEASE NOTE: Alabaster patterns vary by product, our product and the pictures shown are different.

If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $585.00
-65%$585.00
$204.75More Images





Alabaster Half-Moon Wall Sconce
Embrace the sublime beauty of natural stone with the Alabaster Half-Moon Wall Sconce. This elegant fixture is expertly carved from a solid piece of genuine alabaster, celebrating the unique and intricate veining that makes each sconce a one-of-a-kind work of art.
PLEASE NOTE: Alabaster patterns vary by product, our product and the pictures shown are different.

If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Embrace the sublime beauty of natural stone with the Alabaster Half-Moon Wall Sconce. This elegant fixture is expertly carved from a solid piece of genuine alabaster, celebrating the unique and intricate veining that makes each sconce a one-of-a-kind work of art.
PLEASE NOTE: Alabaster patterns vary by product, our product and the pictures shown are different.

If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























