
Alabaster Modern Wall Sconces For Bedroom
A sculptural take on soft lighting, this sconce pairs a hand-carved solid alabaster cube with a crisp metal base for a clean, modern profile. When illuminated, the stone’s natural veining glows with a warm, diffused halo—perfect for bedside layers, hallways, or living rooms. Designed for vertical or angled mounting, it works beautifully solo or in pairs. Compatible with dimmers to set the mood, and crafted so each piece is uniquely one-of-a-kind.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 4.5W LED Light Strip, 450 lumens (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
$273.00
Original: $780.00
-65%Alabaster Modern Wall Sconces For Bedroom—
$780.00
$273.00More Images







Alabaster Modern Wall Sconces For Bedroom
A sculptural take on soft lighting, this sconce pairs a hand-carved solid alabaster cube with a crisp metal base for a clean, modern profile. When illuminated, the stone’s natural veining glows with a warm, diffused halo—perfect for bedside layers, hallways, or living rooms. Designed for vertical or angled mounting, it works beautifully solo or in pairs. Compatible with dimmers to set the mood, and crafted so each piece is uniquely one-of-a-kind.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 4.5W LED Light Strip, 450 lumens (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A sculptural take on soft lighting, this sconce pairs a hand-carved solid alabaster cube with a crisp metal base for a clean, modern profile. When illuminated, the stone’s natural veining glows with a warm, diffused halo—perfect for bedside layers, hallways, or living rooms. Designed for vertical or angled mounting, it works beautifully solo or in pairs. Compatible with dimmers to set the mood, and crafted so each piece is uniquely one-of-a-kind.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 4.5W LED Light Strip, 450 lumens (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us























