
Alabaster Rectangular Wall Sconce
A clean rectangular profile pairs a metal frame with a hand-cut alabaster panel that glows with a soft, even light. Natural veining makes every piece unique, while the slim form works in hallways, bedrooms, living rooms, and bathrooms.
Each piece is hand carved from solid alabaster stone, skillfully turned by our master artisans to ensure that every detail lines up perfectly.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal Backplate |
| Finish | Alabaster White, Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Original: $479.00
-65%$479.00
$167.65More Images




Alabaster Rectangular Wall Sconce
A clean rectangular profile pairs a metal frame with a hand-cut alabaster panel that glows with a soft, even light. Natural veining makes every piece unique, while the slim form works in hallways, bedrooms, living rooms, and bathrooms.
Each piece is hand carved from solid alabaster stone, skillfully turned by our master artisans to ensure that every detail lines up perfectly.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal Backplate |
| Finish | Alabaster White, Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A clean rectangular profile pairs a metal frame with a hand-cut alabaster panel that glows with a soft, even light. Natural veining makes every piece unique, while the slim form works in hallways, bedrooms, living rooms, and bathrooms.
Each piece is hand carved from solid alabaster stone, skillfully turned by our master artisans to ensure that every detail lines up perfectly.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal Backplate |
| Finish | Alabaster White, Gold |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- Please note that this lamps require self-assembly.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























