
Alabaster Wall Light, Illuminating Sconce for Bedside
This Alabaster Wall Sconce features a sculptural crescent arc carved from natural alabaster, glowing with a soft, even halo that washes gently across the wall. Each piece shows unique veining and tone, paired with streamlined metal hardware for a modern, gallery-worthy look. Beautiful in hallways, entries, and bedside pairings, it’s dimmable with compatible bulbs/dimmer to set the perfect mood.
Each piece is hand-carved from natural alabaster and hand-polished by skilled artisans for crisp contours and an even, gentle glow. As a natural stone, veining and tone will vary slightly from piece to piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Solid brass |
| Finish | Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED light (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft dry cloth. For smudges, use a barely damp cloth and dry at once. No cleaners, acids, or abrasives.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Alabaster Wall Light, Illuminating Sconce for Bedside
This Alabaster Wall Sconce features a sculptural crescent arc carved from natural alabaster, glowing with a soft, even halo that washes gently across the wall. Each piece shows unique veining and tone, paired with streamlined metal hardware for a modern, gallery-worthy look. Beautiful in hallways, entries, and bedside pairings, it’s dimmable with compatible bulbs/dimmer to set the perfect mood.
Each piece is hand-carved from natural alabaster and hand-polished by skilled artisans for crisp contours and an even, gentle glow. As a natural stone, veining and tone will vary slightly from piece to piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Solid brass |
| Finish | Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED light (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft dry cloth. For smudges, use a barely damp cloth and dry at once. No cleaners, acids, or abrasives.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Alabaster Wall Sconce features a sculptural crescent arc carved from natural alabaster, glowing with a soft, even halo that washes gently across the wall. Each piece shows unique veining and tone, paired with streamlined metal hardware for a modern, gallery-worthy look. Beautiful in hallways, entries, and bedside pairings, it’s dimmable with compatible bulbs/dimmer to set the perfect mood.
Each piece is hand-carved from natural alabaster and hand-polished by skilled artisans for crisp contours and an even, gentle glow. As a natural stone, veining and tone will vary slightly from piece to piece.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Solid brass |
| Finish | Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED light (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft dry cloth. For smudges, use a barely damp cloth and dry at once. No cleaners, acids, or abrasives.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























