
Alabaster Wall Lights Fixture
A modern statement in stone: a rounded rectangular frame of hand-carved alabaster encases an elongated slot diffuser, casting a soft, even glow with dramatic edge illumination. The natural veining makes every piece one-of-a-kind. Mount vertically or horizontally to frame doorways, flank a sofa, or line a hallway. Dimmable and compatible with warm LED for inviting, ambient light in living rooms, bedrooms, and entry spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 4.5W LED Light Strip, 450 lumens (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
More Images











Alabaster Wall Lights Fixture
A modern statement in stone: a rounded rectangular frame of hand-carved alabaster encases an elongated slot diffuser, casting a soft, even glow with dramatic edge illumination. The natural veining makes every piece one-of-a-kind. Mount vertically or horizontally to frame doorways, flank a sofa, or line a hallway. Dimmable and compatible with warm LED for inviting, ambient light in living rooms, bedrooms, and entry spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 4.5W LED Light Strip, 450 lumens (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A modern statement in stone: a rounded rectangular frame of hand-carved alabaster encases an elongated slot diffuser, casting a soft, even glow with dramatic edge illumination. The natural veining makes every piece one-of-a-kind. Mount vertically or horizontally to frame doorways, flank a sofa, or line a hallway. Dimmable and compatible with warm LED for inviting, ambient light in living rooms, bedrooms, and entry spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 4.5W LED Light Strip, 450 lumens (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us























