
Alabaster Wall Sconce 12”
This alabaster wall sconce features an irregular, sculptural silhouette that showcases natural stone at its most atmospheric. Hand-finished alabaster casts a soft, even wash of light, with unique veining that makes each piece one of a kind. Perfect for hallways, bedside pairings, living room feature walls, or flanking a bathroom mirror. Dimmable with compatible bulbs and a suitable dimmer.
Each piece is hand carved from solid alabaster stone, skillfully turned by our master artisans to ensure that every detail lines up perfectly.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal Backplate |
| Finish | Alabaster White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft dry cloth. For smudges, use a barely damp cloth and dry at once. No cleaners, acids, or abrasives.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Original: $546.40
-65%$546.40
$191.24More Images



Alabaster Wall Sconce 12”
This alabaster wall sconce features an irregular, sculptural silhouette that showcases natural stone at its most atmospheric. Hand-finished alabaster casts a soft, even wash of light, with unique veining that makes each piece one of a kind. Perfect for hallways, bedside pairings, living room feature walls, or flanking a bathroom mirror. Dimmable with compatible bulbs and a suitable dimmer.
Each piece is hand carved from solid alabaster stone, skillfully turned by our master artisans to ensure that every detail lines up perfectly.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal Backplate |
| Finish | Alabaster White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft dry cloth. For smudges, use a barely damp cloth and dry at once. No cleaners, acids, or abrasives.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This alabaster wall sconce features an irregular, sculptural silhouette that showcases natural stone at its most atmospheric. Hand-finished alabaster casts a soft, even wash of light, with unique veining that makes each piece one of a kind. Perfect for hallways, bedside pairings, living room feature walls, or flanking a bathroom mirror. Dimmable with compatible bulbs and a suitable dimmer.
Each piece is hand carved from solid alabaster stone, skillfully turned by our master artisans to ensure that every detail lines up perfectly.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal Backplate |
| Finish | Alabaster White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft dry cloth. For smudges, use a barely damp cloth and dry at once. No cleaners, acids, or abrasives.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























