
Alabaster Wall Sconce "Shield"
Two petal-cut slabs of hand-carved alabaster frame a sculpted brass shield, creating a layered, architectural silhouette. When lit, the stone’s natural veining glows softly while the metal centerpiece adds contrast and depth—striking on its own or as a pair flanking art or a mirror. Dimmable with compatible components. Hardwired; natural variations in alabaster make every piece unique. Custom finishes and sizes available.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal |
| Finish |
Brass / Bronze / Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED light. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
More Images



Alabaster Wall Sconce "Shield"
Two petal-cut slabs of hand-carved alabaster frame a sculpted brass shield, creating a layered, architectural silhouette. When lit, the stone’s natural veining glows softly while the metal centerpiece adds contrast and depth—striking on its own or as a pair flanking art or a mirror. Dimmable with compatible components. Hardwired; natural variations in alabaster make every piece unique. Custom finishes and sizes available.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal |
| Finish |
Brass / Bronze / Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED light. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Two petal-cut slabs of hand-carved alabaster frame a sculpted brass shield, creating a layered, architectural silhouette. When lit, the stone’s natural veining glows softly while the metal centerpiece adds contrast and depth—striking on its own or as a pair flanking art or a mirror. Dimmable with compatible components. Hardwired; natural variations in alabaster make every piece unique. Custom finishes and sizes available.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal |
| Finish |
Brass / Bronze / Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED light. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us























