
Ardora Wall Lamp
The Ardora Wall Lamp from Hermanlamps combines artistry with function, featuring a distinctive arrangement of natural stone beads set around a sculptural metal frame. Its globe-shaped diffuser softens the light into a warm, ambient glow, while the decorative beads add texture, color, and a touch of craftsmanship. Bold yet refined, this wall lamp is ideal for hallways, bedrooms, or eclectic living spaces, serving as both a source of illumination and a unique design statement.
Please Note: Marble patterns vary by product, our product and the pictures shown are different.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Marble, Agate, Stone |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulb or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $485.00
-65%$485.00
$169.75More Images








Ardora Wall Lamp
The Ardora Wall Lamp from Hermanlamps combines artistry with function, featuring a distinctive arrangement of natural stone beads set around a sculptural metal frame. Its globe-shaped diffuser softens the light into a warm, ambient glow, while the decorative beads add texture, color, and a touch of craftsmanship. Bold yet refined, this wall lamp is ideal for hallways, bedrooms, or eclectic living spaces, serving as both a source of illumination and a unique design statement.
Please Note: Marble patterns vary by product, our product and the pictures shown are different.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Marble, Agate, Stone |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulb or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Ardora Wall Lamp from Hermanlamps combines artistry with function, featuring a distinctive arrangement of natural stone beads set around a sculptural metal frame. Its globe-shaped diffuser softens the light into a warm, ambient glow, while the decorative beads add texture, color, and a touch of craftsmanship. Bold yet refined, this wall lamp is ideal for hallways, bedrooms, or eclectic living spaces, serving as both a source of illumination and a unique design statement.
Please Note: Marble patterns vary by product, our product and the pictures shown are different.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Brass, Marble, Agate, Stone |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulb or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























