
Arora Alabaster Chandelier 35"
The Arora Chandelier is a luxurious fusion of classic charm and contemporary design. Each of the chandelier's lights is a piece of art, fashioned from Alabaster marble. The natural veining and translucence of the marble allow for a warm, inviting glow that enhances any space.
The Arora's circular antique brass frame is both robust and gracefully poised, reflecting a seamless blend of richness and beauty. It features six delicately mounted Alabaster lights, each encased in antique brass fittings that highlight the stone's natural beauty.
This chandelier is a statement piece that doesn't overpower but instead enhances the harmony of your decor.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $3,300.00
-65%$3,300.00
$1,155.00More Images




Arora Alabaster Chandelier 35"
The Arora Chandelier is a luxurious fusion of classic charm and contemporary design. Each of the chandelier's lights is a piece of art, fashioned from Alabaster marble. The natural veining and translucence of the marble allow for a warm, inviting glow that enhances any space.
The Arora's circular antique brass frame is both robust and gracefully poised, reflecting a seamless blend of richness and beauty. It features six delicately mounted Alabaster lights, each encased in antique brass fittings that highlight the stone's natural beauty.
This chandelier is a statement piece that doesn't overpower but instead enhances the harmony of your decor.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Arora Chandelier is a luxurious fusion of classic charm and contemporary design. Each of the chandelier's lights is a piece of art, fashioned from Alabaster marble. The natural veining and translucence of the marble allow for a warm, inviting glow that enhances any space.
The Arora's circular antique brass frame is both robust and gracefully poised, reflecting a seamless blend of richness and beauty. It features six delicately mounted Alabaster lights, each encased in antique brass fittings that highlight the stone's natural beauty.
This chandelier is a statement piece that doesn't overpower but instead enhances the harmony of your decor.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 6 |
| Light Source | G9 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |





















