
Aspen Alabaster 13 Light Chandelier 26.8"
The ASPEN 13 chandelier features a cloud-formed cluster of 13 hand carved solid alabaster globes. This statement piece exudes a modern refinement while emphasizing the beauty of natural stone.
The combination of luxe material and meticulous craftsmanship distinguishes our lighting collection. Each piece is hand carved from solid alabaster stone, skillfully turned by our master artisans to ensure that every detail lines up perfectly.
Alabaster is a natural stone, prized for its soft natural off-white coloration, translucency, and unique cloudy veining. When illuminated, the magic comes to life. The light shines through the naturally translucent stone, giving off a soft and inviting glow. You just can’t take your eyes off it. Alabaster is also loved for its smooth, fine texture and silky touch.
- 13heads size: Dia 68cm x H 200cm / ∅ 26.8″ x H 78.7″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Antique-Burnished Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 19 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
More Images





Aspen Alabaster 13 Light Chandelier 26.8"
The ASPEN 13 chandelier features a cloud-formed cluster of 13 hand carved solid alabaster globes. This statement piece exudes a modern refinement while emphasizing the beauty of natural stone.
The combination of luxe material and meticulous craftsmanship distinguishes our lighting collection. Each piece is hand carved from solid alabaster stone, skillfully turned by our master artisans to ensure that every detail lines up perfectly.
Alabaster is a natural stone, prized for its soft natural off-white coloration, translucency, and unique cloudy veining. When illuminated, the magic comes to life. The light shines through the naturally translucent stone, giving off a soft and inviting glow. You just can’t take your eyes off it. Alabaster is also loved for its smooth, fine texture and silky touch.
- 13heads size: Dia 68cm x H 200cm / ∅ 26.8″ x H 78.7″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Antique-Burnished Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 19 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The ASPEN 13 chandelier features a cloud-formed cluster of 13 hand carved solid alabaster globes. This statement piece exudes a modern refinement while emphasizing the beauty of natural stone.
The combination of luxe material and meticulous craftsmanship distinguishes our lighting collection. Each piece is hand carved from solid alabaster stone, skillfully turned by our master artisans to ensure that every detail lines up perfectly.
Alabaster is a natural stone, prized for its soft natural off-white coloration, translucency, and unique cloudy veining. When illuminated, the magic comes to life. The light shines through the naturally translucent stone, giving off a soft and inviting glow. You just can’t take your eyes off it. Alabaster is also loved for its smooth, fine texture and silky touch.
- 13heads size: Dia 68cm x H 200cm / ∅ 26.8″ x H 78.7″

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Antique-Burnished Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 19 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |





















