
Ola Single Ring Alabaster Chandelier
The Ola Single Loop Pendant features a delicate bow-shaped frame. This modular system of softly flowing linear elements can be hung individually or connected in a variety of ways. End-to-end connection can create a continuous band of light in nearly infinite linear configurations.
Please Note: Alabaster patterns vary by product, our product and the pictures shown are different.
Product Notes
D 55cm x H 4.5cm / ∅ 21.7″ x H 1.8″. (70.9" hanging wire.)
D 75cm x H 4.5cm / ∅ 29.5″ x H 1.8″. (70.9" hanging wire.)
D 90cm x H 4.5cm / ∅ 35.4″ x H 1.8″. (70.9" hanging wire.)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Spanish Alabaster Stone. |
| Finish | Sand Nickel, Alabaster White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lighting. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,950.00
-65%$1,950.00
$682.50More Images











Ola Single Ring Alabaster Chandelier
The Ola Single Loop Pendant features a delicate bow-shaped frame. This modular system of softly flowing linear elements can be hung individually or connected in a variety of ways. End-to-end connection can create a continuous band of light in nearly infinite linear configurations.
Please Note: Alabaster patterns vary by product, our product and the pictures shown are different.
Product Notes
D 55cm x H 4.5cm / ∅ 21.7″ x H 1.8″. (70.9" hanging wire.)
D 75cm x H 4.5cm / ∅ 29.5″ x H 1.8″. (70.9" hanging wire.)
D 90cm x H 4.5cm / ∅ 35.4″ x H 1.8″. (70.9" hanging wire.)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Spanish Alabaster Stone. |
| Finish | Sand Nickel, Alabaster White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lighting. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Ola Single Loop Pendant features a delicate bow-shaped frame. This modular system of softly flowing linear elements can be hung individually or connected in a variety of ways. End-to-end connection can create a continuous band of light in nearly infinite linear configurations.
Please Note: Alabaster patterns vary by product, our product and the pictures shown are different.
Product Notes
D 55cm x H 4.5cm / ∅ 21.7″ x H 1.8″. (70.9" hanging wire.)
D 75cm x H 4.5cm / ∅ 29.5″ x H 1.8″. (70.9" hanging wire.)
D 90cm x H 4.5cm / ∅ 35.4″ x H 1.8″. (70.9" hanging wire.)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Spanish Alabaster Stone. |
| Finish | Sand Nickel, Alabaster White. |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lighting. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |





















