
Ava Brass Wall Lamp
Our Ava Brass Wall Lamp features a sleek brass construction, complemented by metal and alabaster finishes. This chic piece will add a touch of sophistication to any stylish living space. The subtle design ensures it looks stunning in any setting.
What does it mean to set of 2?
It simply means that there are two lights, each with the separate quantity indicated, in the order & packaged together.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
Dimensions
- Size: Dia 4.7″(12cm) x H 12.6″(32cm)

- Size: Dia 4.7″(12cm) x H 24.4″(62cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
More Images



















Ava Brass Wall Lamp
Our Ava Brass Wall Lamp features a sleek brass construction, complemented by metal and alabaster finishes. This chic piece will add a touch of sophistication to any stylish living space. The subtle design ensures it looks stunning in any setting.
What does it mean to set of 2?
It simply means that there are two lights, each with the separate quantity indicated, in the order & packaged together.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
Dimensions
- Size: Dia 4.7″(12cm) x H 12.6″(32cm)

- Size: Dia 4.7″(12cm) x H 24.4″(62cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Our Ava Brass Wall Lamp features a sleek brass construction, complemented by metal and alabaster finishes. This chic piece will add a touch of sophistication to any stylish living space. The subtle design ensures it looks stunning in any setting.
What does it mean to set of 2?
It simply means that there are two lights, each with the separate quantity indicated, in the order & packaged together.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
Dimensions
- Size: Dia 4.7″(12cm) x H 12.6″(32cm)

- Size: Dia 4.7″(12cm) x H 24.4″(62cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us























