
Belmira Alabaster Sconce
The Belmira Sconce is a study in geometric balance. Its linear, iron-crafted backplate (finished in warm brass) provides a strong foundation for the softly rounded bowl shade. This uplight fixture is designed to draw the eye upward, making ceilings feel higher and spaces more open. Whether you prefer the organic luxury of Hand-Carved Alabaster or the sleek uniformity of Solid Brass, the Belmira adds a refined touch to hallways, living rooms, or vanity spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $480.00
-65%$480.00
$168.00More Images





Belmira Alabaster Sconce
The Belmira Sconce is a study in geometric balance. Its linear, iron-crafted backplate (finished in warm brass) provides a strong foundation for the softly rounded bowl shade. This uplight fixture is designed to draw the eye upward, making ceilings feel higher and spaces more open. Whether you prefer the organic luxury of Hand-Carved Alabaster or the sleek uniformity of Solid Brass, the Belmira adds a refined touch to hallways, living rooms, or vanity spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Belmira Sconce is a study in geometric balance. Its linear, iron-crafted backplate (finished in warm brass) provides a strong foundation for the softly rounded bowl shade. This uplight fixture is designed to draw the eye upward, making ceilings feel higher and spaces more open. Whether you prefer the organic luxury of Hand-Carved Alabaster or the sleek uniformity of Solid Brass, the Belmira adds a refined touch to hallways, living rooms, or vanity spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone |
| Finish | Antique Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E26 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























