
Evelina Alabaster Pendant 23.6" Bronze
The Evelina Pendant is a minimalist statement featuring a hand-carved Spanish Alabaster disc. Each one-of-a-kind stone showcases unique mineral veining, casting a soft, immersive glow through its translucent surface.
Finished with a refined bronze rod, this 23.6" fixture balances architectural simplicity with organic warmth—an ideal centerpiece for "quiet luxury" in modern dining or living spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $1,125.00
-65%$1,125.00
$393.75More Images




Evelina Alabaster Pendant 23.6" Bronze
The Evelina Pendant is a minimalist statement featuring a hand-carved Spanish Alabaster disc. Each one-of-a-kind stone showcases unique mineral veining, casting a soft, immersive glow through its translucent surface.
Finished with a refined bronze rod, this 23.6" fixture balances architectural simplicity with organic warmth—an ideal centerpiece for "quiet luxury" in modern dining or living spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Evelina Pendant is a minimalist statement featuring a hand-carved Spanish Alabaster disc. Each one-of-a-kind stone showcases unique mineral veining, casting a soft, immersive glow through its translucent surface.
Finished with a refined bronze rod, this 23.6" fixture balances architectural simplicity with organic warmth—an ideal centerpiece for "quiet luxury" in modern dining or living spaces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | LED (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |





















