
Monty Pendant Lamp
An homage to Mid-Century Modern, the Monty Pendant Lamp Collection is distinguished by a distinctive Alabaster shade. will provide understated glamour over a kitchen island and will command attention when in a cluster in the foyer. The detailed, braided cord adds a luxurious touch.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
Dimensions
- Size: Dia 3.9″(10cm) × H 11″(28cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass, Alabaster White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $490.00
-65%$490.00
$171.50More Images





























Monty Pendant Lamp
An homage to Mid-Century Modern, the Monty Pendant Lamp Collection is distinguished by a distinctive Alabaster shade. will provide understated glamour over a kitchen island and will command attention when in a cluster in the foyer. The detailed, braided cord adds a luxurious touch.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
Dimensions
- Size: Dia 3.9″(10cm) × H 11″(28cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass, Alabaster White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
An homage to Mid-Century Modern, the Monty Pendant Lamp Collection is distinguished by a distinctive Alabaster shade. will provide understated glamour over a kitchen island and will command attention when in a cluster in the foyer. The detailed, braided cord adds a luxurious touch.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
Dimensions
- Size: Dia 3.9″(10cm) × H 11″(28cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaster Stone. |
| Finish | Brass, Alabaster White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulbs (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Sloped Ceiling Compatible | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |





















