
Half Cylinder Alabaster Wall Sconce
The Half Cylinder Alabaster Wall Sconce layers hand-carved alabaster half-drums around a slender metal frame to form a sculptural column of light. When illuminated, the stone’s cloud-like veining diffuses a warm, even glow with soft up-and-down halos, while the wider center band gives the piece a tailored, architectural presence. Beautiful solo or as a pair in halls, living rooms, and bedrooms; each sconce is one of a kind. Dimmable with compatible components; custom sizes and metal finishes available.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass / Bronze / Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
More Images







Half Cylinder Alabaster Wall Sconce
The Half Cylinder Alabaster Wall Sconce layers hand-carved alabaster half-drums around a slender metal frame to form a sculptural column of light. When illuminated, the stone’s cloud-like veining diffuses a warm, even glow with soft up-and-down halos, while the wider center band gives the piece a tailored, architectural presence. Beautiful solo or as a pair in halls, living rooms, and bedrooms; each sconce is one of a kind. Dimmable with compatible components; custom sizes and metal finishes available.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass / Bronze / Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Half Cylinder Alabaster Wall Sconce layers hand-carved alabaster half-drums around a slender metal frame to form a sculptural column of light. When illuminated, the stone’s cloud-like veining diffuses a warm, even glow with soft up-and-down halos, while the wider center band gives the piece a tailored, architectural presence. Beautiful solo or as a pair in halls, living rooms, and bedrooms; each sconce is one of a kind. Dimmable with compatible components; custom sizes and metal finishes available.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass / Bronze / Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us























