
Hl Alabaster Wall Sconce
Hl Wall Sconce We made the covers of the sconce versatile to blend perfectly in every luxurious interior. Discover the collaborations with our craftsman to find the most beautiful finish for your cover. The light will always blend very nicely out of the sconce and give a pleasant glow.
PLEASE NOTE: Marble patterns vary by product, our product and the pictures shown are different
Dimensions
- Size: Dia 3.8″(12cm) x H 17.4″(34.8cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 4W LED, 400 lumens(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
More Images























Hl Alabaster Wall Sconce
Hl Wall Sconce We made the covers of the sconce versatile to blend perfectly in every luxurious interior. Discover the collaborations with our craftsman to find the most beautiful finish for your cover. The light will always blend very nicely out of the sconce and give a pleasant glow.
PLEASE NOTE: Marble patterns vary by product, our product and the pictures shown are different
Dimensions
- Size: Dia 3.8″(12cm) x H 17.4″(34.8cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 4W LED, 400 lumens(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Hl Wall Sconce We made the covers of the sconce versatile to blend perfectly in every luxurious interior. Discover the collaborations with our craftsman to find the most beautiful finish for your cover. The light will always blend very nicely out of the sconce and give a pleasant glow.
PLEASE NOTE: Marble patterns vary by product, our product and the pictures shown are different
Dimensions
- Size: Dia 3.8″(12cm) x H 17.4″(34.8cm)

Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 4W LED, 400 lumens(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us























