
Hopkins Alabaster Sconce 9"–17"
The Hopkins Alabaster Sconce brings together classic elegance and modern refinement in one sculptural form. Each pill-shaped shade is carved from natural alabaster, allowing its organic veining to softly diffuse light and create a warm, atmospheric glow. A thoughtfully contoured metal frame wraps the stone with subtle contrast, adding depth and sophistication to any interior—from intimate hallways to luxurious bathrooms and living spaces.
Designed to meet Contract Grade standards, the Hopkins Sconce delivers enduring quality and timeless style, making it a statement that lasts.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $690.00
-65%$690.00
$241.50More Images



























Hopkins Alabaster Sconce 9"–17"
The Hopkins Alabaster Sconce brings together classic elegance and modern refinement in one sculptural form. Each pill-shaped shade is carved from natural alabaster, allowing its organic veining to softly diffuse light and create a warm, atmospheric glow. A thoughtfully contoured metal frame wraps the stone with subtle contrast, adding depth and sophistication to any interior—from intimate hallways to luxurious bathrooms and living spaces.
Designed to meet Contract Grade standards, the Hopkins Sconce delivers enduring quality and timeless style, making it a statement that lasts.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Hopkins Alabaster Sconce brings together classic elegance and modern refinement in one sculptural form. Each pill-shaped shade is carved from natural alabaster, allowing its organic veining to softly diffuse light and create a warm, atmospheric glow. A thoughtfully contoured metal frame wraps the stone with subtle contrast, adding depth and sophistication to any interior—from intimate hallways to luxurious bathrooms and living spaces.
Designed to meet Contract Grade standards, the Hopkins Sconce delivers enduring quality and timeless style, making it a statement that lasts.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Natural Alabaste |
| Finish | Brass/Black |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























