
Large 'Toogle' Sconce With Alabaster
A bold play of shapes: a circular, hand-carved alabaster disc overlaps an elongated oval metal backplate, creating a refined “toggle” silhouette. When lit, the alabaster’s natural veining glows with a warm, even wash while the backplate adds graphic contrast and a soft halo. Beautiful as a statement piece in living rooms, entries, or hallways; striking alone or in pairs. Dimmable with compatible components. Custom sizes and metal finishes available.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal |
| Finish |
Brass / Bronze / Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED light. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Original: $1,499.00
-65%$1,499.00
$524.65More Images








Large 'Toogle' Sconce With Alabaster
A bold play of shapes: a circular, hand-carved alabaster disc overlaps an elongated oval metal backplate, creating a refined “toggle” silhouette. When lit, the alabaster’s natural veining glows with a warm, even wash while the backplate adds graphic contrast and a soft halo. Beautiful as a statement piece in living rooms, entries, or hallways; striking alone or in pairs. Dimmable with compatible components. Custom sizes and metal finishes available.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal |
| Finish |
Brass / Bronze / Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED light. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A bold play of shapes: a circular, hand-carved alabaster disc overlaps an elongated oval metal backplate, creating a refined “toggle” silhouette. When lit, the alabaster’s natural veining glows with a warm, even wash while the backplate adds graphic contrast and a soft halo. Beautiful as a statement piece in living rooms, entries, or hallways; striking alone or in pairs. Dimmable with compatible components. Custom sizes and metal finishes available.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal |
| Finish |
Brass / Bronze / Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED light. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us























