
Lennox Alabaster Wall Sconce
Lennox is effortlessly beautiful. The sleek lines and modern minimalism on this luxury wall sconce allow its natural alabaster shade to steal the show. The color and veining will vary on each light fixture due to the natural material. Lennox features an organic raw edge and is not perfectly round. No two Lennox sconces are alike. Lennox Alabaster wall sconces will complement any modern space, as bedroom lights, entryway accent lighting, living room wall sconces and more.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | G9 4W LED, 400 lumens(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Original: $325.00
-65%$325.00
$113.75More Images












Lennox Alabaster Wall Sconce
Lennox is effortlessly beautiful. The sleek lines and modern minimalism on this luxury wall sconce allow its natural alabaster shade to steal the show. The color and veining will vary on each light fixture due to the natural material. Lennox features an organic raw edge and is not perfectly round. No two Lennox sconces are alike. Lennox Alabaster wall sconces will complement any modern space, as bedroom lights, entryway accent lighting, living room wall sconces and more.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | G9 4W LED, 400 lumens(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Lennox is effortlessly beautiful. The sleek lines and modern minimalism on this luxury wall sconce allow its natural alabaster shade to steal the show. The color and veining will vary on each light fixture due to the natural material. Lennox features an organic raw edge and is not perfectly round. No two Lennox sconces are alike. Lennox Alabaster wall sconces will complement any modern space, as bedroom lights, entryway accent lighting, living room wall sconces and more.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Satin Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 2 |
| Light Source | G9 4W LED, 400 lumens(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us























