
Luca Alabaster Wall Sconce 36"H
The Luca Alabaster Wall Sconce features a hand-carved cylindrical alabaster shade that glows with a soft, even radiance, revealing natural veining unique to every piece. A slim metal bracket floats the stone from the wall for a refined, architectural profile. Mount vertically or horizontally to frame a vanity, hallway, or bedside; hardwired and dimmable with compatible components. Each sconce is crafted from natural alabaster, so color and marbling will vary beautifully.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 4.5W LED Light Strip, 450 lumens(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
More Images



Luca Alabaster Wall Sconce 36"H
The Luca Alabaster Wall Sconce features a hand-carved cylindrical alabaster shade that glows with a soft, even radiance, revealing natural veining unique to every piece. A slim metal bracket floats the stone from the wall for a refined, architectural profile. Mount vertically or horizontally to frame a vanity, hallway, or bedside; hardwired and dimmable with compatible components. Each sconce is crafted from natural alabaster, so color and marbling will vary beautifully.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 4.5W LED Light Strip, 450 lumens(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The Luca Alabaster Wall Sconce features a hand-carved cylindrical alabaster shade that glows with a soft, even radiance, revealing natural veining unique to every piece. A slim metal bracket floats the stone from the wall for a refined, architectural profile. Mount vertically or horizontally to frame a vanity, hallway, or bedside; hardwired and dimmable with compatible components. Each sconce is crafted from natural alabaster, so color and marbling will vary beautifully.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | 4.5W LED Light Strip, 450 lumens(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us























