
Lucid Alabaster Wall Light
The LUCID Wall Light is a refined fitting that features a dome of honed alabaster fixed directly to the wall by a minimal, engineered backplate. The LED emanates light from beneath the surface of the natural stone, highlighting the unique veining.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Glass, Natural Alabaster |
| Finish | Satin Brass, Bronze, Silvered Oxidised Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $780.00
-65%$780.00
$273.00More Images







Lucid Alabaster Wall Light
The LUCID Wall Light is a refined fitting that features a dome of honed alabaster fixed directly to the wall by a minimal, engineered backplate. The LED emanates light from beneath the surface of the natural stone, highlighting the unique veining.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Glass, Natural Alabaster |
| Finish | Satin Brass, Bronze, Silvered Oxidised Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
The LUCID Wall Light is a refined fitting that features a dome of honed alabaster fixed directly to the wall by a minimal, engineered backplate. The LED emanates light from beneath the surface of the natural stone, highlighting the unique veining.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Glass, Natural Alabaster |
| Finish | Satin Brass, Bronze, Silvered Oxidised Brass |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 Bulb (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























