
Luminara Alabaster Wall Sconce
Embrace the allure of natural elegance with the Luminara Alabaster Wall Sconce. Crafted from exquisite alabaster, this sleek and minimalistic wall light radiates a soft, warm glow, perfect for creating an inviting atmosphere in any space. The stone’s rich, creamy veins and translucent quality add a touch of organic beauty to your interiors, while the sculptural, long-form design offers a modern yet timeless aesthetic.
Please Note: The thyristor dimming driver for this lamp needs to be placed outside the canopy.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.


If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.


Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $489.00
-65%$489.00
$171.15More Images












Luminara Alabaster Wall Sconce
Embrace the allure of natural elegance with the Luminara Alabaster Wall Sconce. Crafted from exquisite alabaster, this sleek and minimalistic wall light radiates a soft, warm glow, perfect for creating an inviting atmosphere in any space. The stone’s rich, creamy veins and translucent quality add a touch of organic beauty to your interiors, while the sculptural, long-form design offers a modern yet timeless aesthetic.
Please Note: The thyristor dimming driver for this lamp needs to be placed outside the canopy.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.


If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.


Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Embrace the allure of natural elegance with the Luminara Alabaster Wall Sconce. Crafted from exquisite alabaster, this sleek and minimalistic wall light radiates a soft, warm glow, perfect for creating an inviting atmosphere in any space. The stone’s rich, creamy veins and translucent quality add a touch of organic beauty to your interiors, while the sculptural, long-form design offers a modern yet timeless aesthetic.
Please Note: The thyristor dimming driver for this lamp needs to be placed outside the canopy.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.


If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.


Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























