
Pair Of Long Wall Sconces in Alabaster
A striking vertical composition of interlocking alabaster blocks creates a sculptural column of warm, diffused light. Each piece is hand-carved, so the natural veining varies from sconce to sconce, adding depth and one-of-a-kind character. Beautiful flanking a doorway, mirror, or fireplace; dimmable with compatible components. Custom sizes and hardware finishes available.
Sold as a pair — the listed price includes two (2) wall sconces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass / Bronze / Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E12 (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
More Images






Pair Of Long Wall Sconces in Alabaster
A striking vertical composition of interlocking alabaster blocks creates a sculptural column of warm, diffused light. Each piece is hand-carved, so the natural veining varies from sconce to sconce, adding depth and one-of-a-kind character. Beautiful flanking a doorway, mirror, or fireplace; dimmable with compatible components. Custom sizes and hardware finishes available.
Sold as a pair — the listed price includes two (2) wall sconces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass / Bronze / Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E12 (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A striking vertical composition of interlocking alabaster blocks creates a sculptural column of warm, diffused light. Each piece is hand-carved, so the natural veining varies from sconce to sconce, adding depth and one-of-a-kind character. Beautiful flanking a doorway, mirror, or fireplace; dimmable with compatible components. Custom sizes and hardware finishes available.
Sold as a pair — the listed price includes two (2) wall sconces.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass / Bronze / Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 3 |
| Light Source | E12 (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us























