
Sheta Alabaster Wall Light
This Wall Light, made with metal and alabaster, showcases a sleek design suitable for various interior styles. Whether installed singularly as a standout focus or grouped for a unified lighting setup, its shape brings a modern and sophisticated touch, enhancing the space with a refined aesthetic.
FEATURES:
- Constructed with durable metal and elegant alabaster materials.
- Showcases a sleek and modern rectangular shape.
- Can be mounted singularly or grouped for a cohesive lighting arrangement.
- Enhances spaces with a modern and refined look.
- Simple and straightforward installation process.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal Backplate |
| Finish | Alabaster White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft dry cloth. For smudges, use a barely damp cloth and dry at once. No cleaners, acids, or abrasives.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Original: $485.00
-65%$485.00
$169.75More Images



Sheta Alabaster Wall Light
This Wall Light, made with metal and alabaster, showcases a sleek design suitable for various interior styles. Whether installed singularly as a standout focus or grouped for a unified lighting setup, its shape brings a modern and sophisticated touch, enhancing the space with a refined aesthetic.
FEATURES:
- Constructed with durable metal and elegant alabaster materials.
- Showcases a sleek and modern rectangular shape.
- Can be mounted singularly or grouped for a cohesive lighting arrangement.
- Enhances spaces with a modern and refined look.
- Simple and straightforward installation process.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal Backplate |
| Finish | Alabaster White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft dry cloth. For smudges, use a barely damp cloth and dry at once. No cleaners, acids, or abrasives.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
This Wall Light, made with metal and alabaster, showcases a sleek design suitable for various interior styles. Whether installed singularly as a standout focus or grouped for a unified lighting setup, its shape brings a modern and sophisticated touch, enhancing the space with a refined aesthetic.
FEATURES:
- Constructed with durable metal and elegant alabaster materials.
- Showcases a sleek and modern rectangular shape.
- Can be mounted singularly or grouped for a cohesive lighting arrangement.
- Enhances spaces with a modern and refined look.
- Simple and straightforward installation process.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Alabaster, Metal Backplate |
| Finish | Alabaster White |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED lights. (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft dry cloth. For smudges, use a barely damp cloth and dry at once. No cleaners, acids, or abrasives.
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us.























