
Solvane Wall Sconce
Elevate your space with the ethereal elegance of the Hermanlamps Solvane Wall Sconce. Solvane evokes the feeling of light suspended in quiet motion. Its elongated, pill-shaped alabaster-style body glows softly from within, framed by minimalist brass hardware that gives the fixture a sense of weightless balance. Perfect for hallways, dining rooms, or modern living spaces, the Solvane casts a warm, ambient glow while doubling as a sculptural design piece. Subtle yet striking, it’s an embodiment of timeless modern luxury.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Original: $485.00
-65%$485.00
$169.75More Images












Solvane Wall Sconce
Elevate your space with the ethereal elegance of the Hermanlamps Solvane Wall Sconce. Solvane evokes the feeling of light suspended in quiet motion. Its elongated, pill-shaped alabaster-style body glows softly from within, framed by minimalist brass hardware that gives the fixture a sense of weightless balance. Perfect for hallways, dining rooms, or modern living spaces, the Solvane casts a warm, ambient glow while doubling as a sculptural design piece. Subtle yet striking, it’s an embodiment of timeless modern luxury.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Elevate your space with the ethereal elegance of the Hermanlamps Solvane Wall Sconce. Solvane evokes the feeling of light suspended in quiet motion. Its elongated, pill-shaped alabaster-style body glows softly from within, framed by minimalist brass hardware that gives the fixture a sense of weightless balance. Perfect for hallways, dining rooms, or modern living spaces, the Solvane casts a warm, ambient glow while doubling as a sculptural design piece. Subtle yet striking, it’s an embodiment of timeless modern luxury.
If you have any questions about our products, please contact us and we will get back to you within 24 hours.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Metal, Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K (Default) / Daylight 4000K |
| Light Source | LED bulbs or Edison bulb |
| Sloped Ceiling Compatible | No |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |























