
Terra Svet Alabaster Wall Lamp
Terra Svet Wall lamp will become a stylish accent in a modern interior. Metal is used in the base of the lamp, Alabaster is used in the lampshade with the shape of a "Cylinder". The Gold color of the base and the white color of the ceiling complement each other.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
Dimensions
- Size: Dia 8.6"(22cm) x H 11.4"(29cm)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Brass / Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 4W LED, 400 lumens(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
More Images



















Terra Svet Alabaster Wall Lamp
Terra Svet Wall lamp will become a stylish accent in a modern interior. Metal is used in the base of the lamp, Alabaster is used in the lampshade with the shape of a "Cylinder". The Gold color of the base and the white color of the ceiling complement each other.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
Dimensions
- Size: Dia 8.6"(22cm) x H 11.4"(29cm)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Brass / Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 4W LED, 400 lumens(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Terra Svet Wall lamp will become a stylish accent in a modern interior. Metal is used in the base of the lamp, Alabaster is used in the lampshade with the shape of a "Cylinder". The Gold color of the base and the white color of the ceiling complement each other.
Note: that the alabaster pattern varies from product to product, so the displayed image may be different.
Dimensions
- Size: Dia 8.6"(22cm) x H 11.4"(29cm)
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Spanish Natural Alabaster, Metal |
| Finish |
Brass / Bronze |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | G9 4W LED, 400 lumens(Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us























