
Theseus Alabaster Kairo Wall Sconce 20"H
Experience the epitome of elegance with the Theseus Alabaster Wall Sconce. Crafted from a masterful blend of brass and alabaster, this simple yet modern design exudes sophistication. Its stylish aesthetic showcases its natural beauty, casting a warm and inviting glow while delivering impeccable lighting. Elevate your space with this exquisite piece that seamlessly combines timeless charm with contemporary allure.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal |
| Finish |
Bronze / Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED light. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Original: $659.00
-65%$659.00
$230.65More Images









Theseus Alabaster Kairo Wall Sconce 20"H
Experience the epitome of elegance with the Theseus Alabaster Wall Sconce. Crafted from a masterful blend of brass and alabaster, this simple yet modern design exudes sophistication. Its stylish aesthetic showcases its natural beauty, casting a warm and inviting glow while delivering impeccable lighting. Elevate your space with this exquisite piece that seamlessly combines timeless charm with contemporary allure.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal |
| Finish |
Bronze / Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED light. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
Experience the epitome of elegance with the Theseus Alabaster Wall Sconce. Crafted from a masterful blend of brass and alabaster, this simple yet modern design exudes sophistication. Its stylish aesthetic showcases its natural beauty, casting a warm and inviting glow while delivering impeccable lighting. Elevate your space with this exquisite piece that seamlessly combines timeless charm with contemporary allure.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal |
| Finish |
Bronze / Polished Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | Integrated LED light. (Included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us























