
Tile Alabaster and Bronze Rectangular Sconce
A slim rectangular tile of hand-carved alabaster is framed by a geometric bronze surround, turning light into texture. When lit, the stone’s natural veining glows with a warm, even wash while the open bronze frame adds architectural definition. Beautiful solo or in pairs for hallways, bedrooms, vanities, or living rooms. Dimmable with compatible components. Each piece is unique in tone and veining; custom sizes and metal finishes available.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass / Bronze / Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
More Images





Tile Alabaster and Bronze Rectangular Sconce
A slim rectangular tile of hand-carved alabaster is framed by a geometric bronze surround, turning light into texture. When lit, the stone’s natural veining glows with a warm, even wash while the open bronze frame adds architectural definition. Beautiful solo or in pairs for hallways, bedrooms, vanities, or living rooms. Dimmable with compatible components. Each piece is unique in tone and veining; custom sizes and metal finishes available.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass / Bronze / Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A slim rectangular tile of hand-carved alabaster is framed by a geometric bronze surround, turning light into texture. When lit, the stone’s natural veining glows with a warm, even wash while the open bronze frame adds architectural definition. Beautiful solo or in pairs for hallways, bedrooms, vanities, or living rooms. Dimmable with compatible components. Each piece is unique in tone and veining; custom sizes and metal finishes available.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Material | Natural alabaster, Metal backplate |
| Finish | Brass / Bronze / Nickel |
| Light source color | Warm white 3000K(Default) / Daylight 4000K |
| Number of Lights | 1 |
| Light Source | E12 (included) |
| Dimmable | Yes |
| Assembly Required | Required |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Product Warranty | 2-year |
| Certification | UL/CE/SAA |
Note
- FREE SHIPPING & TAXES On All orders.
- Wipe with a soft, dry cloth (Included); Please take care to avoid using all cleaners and abrasives to avoid damaging the paint surface
- Size, Color, Material, Style, Number of Lights, Lampholder Model, Cord Length, can be specified according to the requirements of customization. Please contact us























