
Tong Alabaster Wall Lamp
It combines a beautiful design with useful features. Made from premium Spanish imported alabaster, it adds elegance to bathrooms, bedrooms, and more. With its dual up and down lights, it creates a warm and welcoming atmosphere, making it perfect for various spaces.
FUNCTIONS:
- Elevates the overall atmosphere with its opulent design.
- Ideal for creating an appealing background in any room.
- Offers focused and cozy lighting for bedside use.
- Crafted from premium Spanish alabaster, adding a touch of sophistication to your space.
- Comes with all the necessary hardware for hassle-free setup.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Finish | Antiqued Brass |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | LED Light Strip |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Certification | UL/CE/SAA |
| Product Warranty | 2-year |
More Images









Tong Alabaster Wall Lamp
It combines a beautiful design with useful features. Made from premium Spanish imported alabaster, it adds elegance to bathrooms, bedrooms, and more. With its dual up and down lights, it creates a warm and welcoming atmosphere, making it perfect for various spaces.
FUNCTIONS:
- Elevates the overall atmosphere with its opulent design.
- Ideal for creating an appealing background in any room.
- Offers focused and cozy lighting for bedside use.
- Crafted from premium Spanish alabaster, adding a touch of sophistication to your space.
- Comes with all the necessary hardware for hassle-free setup.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Finish | Antiqued Brass |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | LED Light Strip |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Certification | UL/CE/SAA |
| Product Warranty | 2-year |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
It combines a beautiful design with useful features. Made from premium Spanish imported alabaster, it adds elegance to bathrooms, bedrooms, and more. With its dual up and down lights, it creates a warm and welcoming atmosphere, making it perfect for various spaces.
FUNCTIONS:
- Elevates the overall atmosphere with its opulent design.
- Ideal for creating an appealing background in any room.
- Offers focused and cozy lighting for bedside use.
- Crafted from premium Spanish alabaster, adding a touch of sophistication to your space.
- Comes with all the necessary hardware for hassle-free setup.
Product Information
| Voltage | 110V-240V (Available) |
| Finish | Antiqued Brass |
| Material | Alabaster |
| Light source color | Warm white 3000K/ Daylight 4000K |
| Light Source | LED Light Strip |
| Power Source | (Hardwire) Professional installation recommended |
| Application | Home/Villa/Hotel/Living Room/Dining Room/Bedroom/ |
| New-Old | New |
| Certification | UL/CE/SAA |
| Product Warranty | 2-year |























